8.-9. června 2019

Státní zámek Lemberk - Bredovská zahrada

sobota:
10.00 - 16.00
neděle:
10.00 - 16.00

Dopravní spojení:
Zámek Lemberk leží v obci Lvová u Jablonného v Podještědí. Odbočuje se k němu z hlavní silnice Liberec - Děčín. Pod zámkem je placené parkoviště pro osobní automobily a autobusy, vzdálené 0,5 km od areálu zámku. Do Lvové lze přijet také vlakem nebo linkov

parkoviště pro auta
vstup se psem
vhodné s dětmi
WC
lokalita:
obec Lvová - Jablonné v Podještědí, Liberecký kraj, Česká republika
typ objektu:
historická zahrada
adresa:
Státní zámek Lemberk - Bredovská zahrada, Lvová čp. 2, 471 25 Jablonné v Podještědí
kontaktní osoba:
Mgr. Renata Černá - kastelánka
e-mail:
oficiální web:

Popis

Bredovská zahrada, ležící tři kilometry severovýchodně od Jablonného v Podještědí je unikátní památkou pozdně manýristického až raně barokního zahradního umění na našem území, zejména pro své terasovité založení s bohatou sochařskou výzdobou. Její počátky spadají do doby po polovině 17. století, kdy lemberské panství spravuje šlechtický rod Bredů, kteří jej v roce 1726 prodávají Gallasům, respektive Clam-Gallasům a tím začíná pro areál nová epocha. Od druhé čtvrtiny 18. století procházela zahrada včetně letohrádku četnými úpravami, v jejím prostoru byly postupně osazeny tři fontány a osmnáct soch na podstavcích. Již v průběhu 19. století nesloužila vrchnostenská zahrada své původní funkci, ale bylo zde zřízeno zámecké zahradnictví, pro jehož účely byl prostor postupně proměňován, zejména zřízením množství pravidelných záhonů s užitkovými rostlinami. Na počátku 20. století byly v zahradě vystavěny četné skleníky, pěstovaly se ovocné stromy a také jiné listnaté dřeviny. Po předání areálu Československému státu v roce 1945 začala zahrada chátrat a upadat do havarijního stavu. Od roku 2008 spravuje celý prostor Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Liberci, jenž v roce 2011 zahájil přípravné práce pro jeho budoucí celkovou obnovu.

Doprovodné akce

Panelová výstava v Bredovském letohrádku. Komentované prohlídky zahrady.Víkend otevřených zahrad: www.vikendotevrenychzahrad.cz 2012-17 © Všechna práva vyhrazena.
webdesign by SYNAPSE5.COM