12.-13. června 2021

Přírodní zahrada u Grizzlochova mlýna


Otevřeno během víkendu otevřených zahrad:
sobota:
10:00 - 16:00
neděle:
10:00 - 16:00

Dopravní spojení:
Individuální doprava (auto, moto, kolo), autobus z Ústí nad Labem č. 451 (příjezd 10:44, 14:44, 18:44), nebo cyklobus č. 20 (9:05, 13:50).


Další informace:
vstup se psem
vhodné s dětmi
lokalita:
Petrovice, Ústecký kraj, Česká republika
typ objektu:
přírodní zahrada
adresa:
KRÁSNÝ LES 207
kontaktní osoba:
RENATA ŠOLTOVÁ
e-mail:
oficiální web:

Popis

Zahrada se rozkládá na ploše přibližně 2000 m2 v bezprostřední blízkosti bývalého vodního mlýna ze začátku 17. století (kulturní památka). Nachází se ve výšce 650 metrů nad mořem, sníh zde často leží ještě na konci dubna. Najdeme zde mokřad, divoce rostoucí živý plot, kamenné jezírko, potok i jeho přítoky (strouhy), dále suché kamenné zídky, louku s ovocnými stromy i prvky pro úkryt a hnízdění nejrůznějších suchomilných i vodních živočichů, ptáků a hmyzu. Jsou zde skrýše pro zvířecí pomocníky, mulčujeme, využíváme k přírodě šetrné materiály i postupy, rostou zde ovocné stromy i bobulové keře, najdete zde také zeleninové záhony a bylinky. Ve středové části zahrady se nacházejí vyvýšené permakulturní záhony a bylinková spirála. Tyto záhony se nacházejí v místech, kde dříve byla část pozemku podmáčená a zcela nepřístupná. Využila se tak spodní voda, která slouží jako přirozená závlaha veškerým zde pěstovaným plodinám (mrkev, cibule, česnek, kukuřice, hrách, rajčata, špenát, fazole apod.). Zahrada má živý plot z planých keřů, prvky louky, divoké porosty, mimořádná stanoviště (vlhká i suchá), kvetoucí trvalky, listnaté stromy... Z listnatých stromů zde najdeme staré jasany, lípu, břízu, jilmy a několik nově vysazených ovocných stromů (jabloň, třešeň, ryngle, pološvestka). V odpočinkové části zahrady je romantická chýše z vrbového proutí.

Doprovodné akce

Na zahradě značená cesta s jednotlivými zajímavými body (přírodní jezírko - mokřad - permakulturní záhony - bylinková spirála - živ plot z bobulovin - suchá zídka - ovocné stromy).Víkend otevřených zahrad: www.vikendotevrenychzahrad.cz 2012-17 © Všechna práva vyhrazena.
webdesign by SYNAPSE5.COM