8.-9. června 2019

Zahrada Jízdných ve Velkém Meziříčí

sobota:
9:00 – 16:00
neděle:
9:00 – 16:00

Dopravní spojení:
Do Velkého Meziříčí vede dálnice D1, tudíž dostupnost autem je vynikající. Zahrada se nachází v centru města. Autobusová zastávka jen cca 3 min chůze, dobrá dostupnost i vlakem (cca 12 minut chůze).

parkoviště pro auta
lokalita:
Velkém Meziříčí, Vysočina kraj, Česká republika
typ objektu:
soukromá zahrada
adresa:
Vchod do zahrady je z ulice Na Poříčí, směrem od řeky. Využijte parkoviště Domu zdraví, Na Poříčí 11, GPS 49.3548508N, 16.0162117E
kontaktní osoba:
Eva Lysáková, autorka a realizátorka rekonstrukce zelených částí zahrady
e-mail:
oficiální web:

Popis

ÚVOD: Městská soukromá zahrada spočívající na čtyřech terasách orientovaných na jihozápad. Nachází se na místě s jedinečnými výhledy na zámek, barokní věž kostela a židovské město. Zahrada je elegantní, ale opatrovaná v duchu postupů přírodě blízkého zahradničení, klidná, intimní a zcela osobní. Ѻ HISTORIE: Po roce 2000 se manželé Jízdní – činorodí milovníci zahrad a úspěšní podnikatelé – rozhodli splnit si sen a začali přeměňovat svůj hospodářsky využívaný, k řece orientovaný městský pozemek ve velkoryse pojatou okrasnou zahradu. Plánování a realizace probíhaly postupně, k dílu byli zváni různí autoři. Po 15 letech úspěšného růstu a intenzivní práce se manželé odhodlali ke kompletní rekonstrukci komunikací, po nich následovala hloubková revize zelených částí. Se změněnými potřebami rodiny došlo i na změnu funkce některých částí zahrady a prvků. Práce byly dokončeny počátkem roku 2019. Ačkoli vlastně velmi mladá, nabízí tato zahrada zážitek naprostého splynutí s daným místem. Je oslavou života v proměnlivosti rostlin a starobylé kráse města, v přízni slunného svahu, v klidu blízké řeky. Ѻ INSPIRATIVNÍ PRVKY V ZAHRADĚ: zelená střecha altánku, bazén přeměněný na koupací jezírko, prostor pro živý oheň, různorodé využití místního kamene, schodiště s panely z litého betonu, vsakovací tůňka pro dešťovou vodu, estetické řešení hospodářských částí zahrady. Ѻ EVROPSKÝ FESTIVAL FILOZOFIE: Otevření zahrady se realizuje ve spolupráci s Evropským festivalem filozofie (http://www.festivalfilosofie.cz), který souběžně probíhá v našem městě v době od 6. do 14. června 2019. Více informací na oficiálním webu zahrady.

Doprovodné akce

PREZENTACE ZAHRADY: Kolektivní dílo manželů Jízdných a ostatních tvůrců bude představeno formou průvodcovaných procházek zahradou. Návštěvníky provede autorka a realizátorka rekonstrukce zelených částí zahrady Eva Lysáková a její tým. Ѻ HISTORIE MÍSTA: Nemovitost se nachází v místech, které je součástí městské zástavby od poloviny 16. století. Historii domu a vývoj předměstí Bezděkov představí velkomeziříčský historik Mgr. Martin Štindl, Ph.D. Ѻ LABYRINT JAKO CESTA – možnost procházení instalovaného labyrintu: sobota a neděle od 10 do 14 hodin přítomnost autorky u labyrintu. Labyrint není bludiště, je to prastarý nástroj k meditaci v chůzi. Důležité zde není hledání cesty, ale sám proces cesty, která je daná, rozhodně však ne přímá – obrat a změna je její nabídka. Program je vhodný pro dospělé i děti a představí jej Asol Daniela (https://labyrinty.webnode.cz/), tvůrkyně kamenného řečiště v prezentované zahradě. Místo konání bude upřesněno. Ѻ SUCHO, KŮROVEC A MY: úterý 11. 6. od 17 hodin – odborná přednáška, prezentovaná v rámci Filozofického festivalu v bloku Životní prostředí. Přednáší Mgr. Filip Lysák, odborník na revitalizaci krajiny, spolu s dalšími odborníky na ochranu přírody v ČR. Místo konání: Jupiter Club - kino, Náměstí 17. Ѻ PRODEJ PŘEBYTKŮ: Za příznivé ceny nabídneme přebytky z této zahrady: orlíček, rudbeckie, kontryhel, plicník a další rostliny.Víkend otevřených zahrad: www.vikendotevrenychzahrad.cz 2012-17 © Všechna práva vyhrazena.
webdesign by SYNAPSE5.COM