8.-9. června 2019

Zahrada rodiny Jízdných ve Velkém Meziříčí

sobota:
8:30 - 15:30
neděle:
8:30 - 16:30
vstupné:
Vstupné, které bude použito na úhradu nákladů spojených s přípravou akce: 30 Kč

Dopravní spojení:
Městem prochází D1 a zahrada se nachází přímo v centru. Vynikající dostupnost autem a autobusem (zastávka cca 3 min chůze), dobrá dostupnost vlakem (zastávka cca 12 minut chůze).

parkoviště pro auta
lokalita:
Velkém Meziříčí, Vysočina kraj, Česká republika
typ objektu:
soukromá zahrada
adresa:
Vchod do zahrady je od řeky, z ulice Na Poříčí. Využijte parkoviště Domu zdraví, Na Poříčí 11, GPS 49.3548508N, 16.0162117E
kontaktní osoba:
Eva Lysáková
e-mail:
oficiální web:

Popis

ÚVOD: Městská soukromá zahrada spočívající na čtyřech terasách orientovaných na jihozápad. Nachází se na místě s jedinečnými výhledy na zámek, barokní věž kostela a židovské město. Zahrada je elegantní, ale opatrovaná v duchu postupů přírodě blízkého zahradničení, otevřená prostoru i novým vlivům, a zároveň klidná, intimní a zcela osobní. Ѻ HISTORIE: Po roce 2000 se manželé Jízdní – činorodí milovníci zahrad a úspěšní podnikatelé – rozhodli splnit si sen a začali přeměňovat svůj hospodářsky využívaný, k řece orientovaný městský pozemek ve velkoryse pojatou okrasnou zahradu. Plánování a realizace probíhaly postupně, k dílu byli zváni různí autoři. Po 15 letech úspěšného růstu a intenzivní práce se manželé odhodlali ke kompletní rekonstrukci komunikací, po nich následovala hloubková revize zelených částí. Se změněnými potřebami rodiny došlo i na změnu funkce některých částí zahrady a prvků. Práce byly dokončeny počátkem roku 2019. Ačkoli vlastně velmi mladá, nabízí tato zahrada zážitek naprostého splynutí s daným místem. Je oslavou života v proměnlivosti rostlin a starobylé kráse města, v přízni slunného svahu, v klidu blízké řeky. Ѻ INSPIRATIVNÍ PRVKY V ZAHRADĚ: zelená střecha altánku, bazén přeměněný na koupací jezírko, prostor pro živý oheň, různorodé využití místního kamene, schodiště s panely z litého betonu, vsakovací tůňka pro dešťovou vodu, estetické řešení hospodářských částí zahrady. Ѻ EVROPSKÝ FESTIVAL FILOZOFIE: Otevření zahrady se realizuje ve spolupráci s Evropským festivalem filozofie (http://www.festivalfilosofie.cz), který souběžně probíhá v našem městě v době od 6. do 14. června 2019.

Doprovodné akce

PREZENTACE ZAHRADY: Kolektivní dílo manželů Jízdných a všech tvůrců zahrady prezentuje autorka a realizátorka rekonstrukce zelených částí zahrady Eva Lysáková, která bude po celou dobu v zahradě přítomna. Ѻ HISTORIE MÍSTA: Nemovitost se nachází v místech, které je součástí městské zástavby od poloviny 16. století. Historii domu a vývoj předměstí Bezděkov přímo v zahradě představí velkomeziříčský historik Mgr. Martin Štindl, Ph.D. Ѻ LES A KŮROVEC: sobota od 16:00 hodin – série 3 odborných přednášek na aktuální téma, následovaná diskuzí. Přednáší Mgr. Filip Lysák, odborník na revitalizaci krajiny, a další odborníci na les. Místo konání: Jupiter klub, náměstí. Ѻ LABYRINT JAKO CESTA - praktická ukázka labyrintu s komentářem: neděle 10:00-10:30 společné dokončování instalace, poté do 13:00 hodin možnost labyrint procházet. Labyrint není bludiště, je to prastarý nástroj k meditaci v chůzi. Důležité zde není hledání cesty, ale sám proces cesty, která je daná, rozhodně však ne přímá – obrat a změna je její nabídka. Program je vhodný pro dospělé i děti a představí jej Asol Daniela, tvůrkyně kamenného řečiště v prezentované zahradě (https://labyrinty.webnode.cz/). Místo konání bude upřesněno. Ѻ PRODEJ PŘEBYTKŮ: Za příznivé ceny nabídneme přebytky z této zahrady: náprstník, orlíček, rudbeckie, kontryhel, plicník a další rostliny.Víkend otevřených zahrad: www.vikendotevrenychzahrad.cz 2012-17 © Všechna práva vyhrazena.
webdesign by SYNAPSE5.COM