8.-9. června 2019

Kláštery Český Krumlov - Klášterní zahrady bývalého kláštera minoritů

otevřeno po celý rok
sobota:
10.00-23.00
neděle:
9.00-18.00

Dopravní spojení:
vlakem, autobusem, osobním autem

vhodné pro vozíčkáře
vhodné s dětmi
občerstvení
lokalita:
Český Krumlov, Jihočeský kraj, Česká republika
typ objektu:
farní, klášterní zahrada
adresa:
Klášterní dvůr 97, 381 01 Český Krumlov
kontaktní osoba:
Ing. Kateřina Slavíková
e-mail:
oficiální web:

Popis

Zahrady minoritského kláštera jsou nejstaršími dochovanými zahradami v Českém Krumlově. Nedlouho po založení kláštera v roce 1350 minorité zřídili konventní zahradu a zelinářskou zahradu. Na vstupním nádvoří kláštera, nazývaném Tramín, se nacházel hřbitov řeholníků upravený jako ovocný sad. V polovině 18. století postavili v konventní zahradě kuželnu, jejíž pavilon se dochoval do současnosti. Od začátku 19. století byla konventní zahrada pronajímána českokrumlovským měšťanům. Po 1. světové válce minorité nechali zahradnicky upravit místo bývalého hřbitova na nádvoří Tramín. V roce 1950 byli minorité z kláštera vyhnáni a celý areál začal pustnout. Z bývalých klášterních zahrad se stala zahrádkářská kolonie. Po roce 2000 byly stavby kláštera v dezolátním stavu. Město Český Krumlov si klášterní areál pronajalo od jeho nového majitele Rytířského řádu Křižovníků s červenou hvězdou, a začalo připravovat celkovou obnovu. Proměna klášterních zahrad minoritského kláštera byla vedena především snahou zpřístupnit je veřejnosti. Kromě mimořádného stáří spočívá hodnota těchto zahrad ve staleté tradici zahradnického pěstování léčivých a užitkových rostlin, vinné révy, ovocných stromů a zeleniny. Dalším motivem proměny zahrad proto byl záměr prezentovat bohatství zahradnické tradice klášterních zahrad. Klášterní zahrady se po proměně dokončené v roce 2015 otevřely veřejnosti. Nalézají se v centru města, a přesto nabízí kultivované a poklidné prostředí k odpočinku. Sbírka rostlin v zahradě je využívána pro edukační programy. Zahrady po dokončené proměně mají potenciál, aby se mohly stát nejen oblíbeným cílem návštěvníků, ale také místem setkávání stálých obyvatel města.

Doprovodné akce

8.6.2019
PŘÍPRAVA HMYZÍHO HOTELU V KLÁŠTERNÍ ZAHRADĚ
Po celý den se se svými dětmi můžete zapojit do přípravy nového hmyzího hotelu v klášterních zahradách.
Otevření nového hotelu proběhne v 17.00 hod.
10.00–17.00 hod, Klášterní zahrada, vstup zdarma
Příprava hmyzího hotelu probíhá ve spolupráci s Odborem životního prostředí Městského úřadu Český Krumlov.

JIŘÍ OLŠAN: KOMENTOVANÉ PROHLÍDKY KLÁŠTERNÍ ZAHRADOU
Nenechte si ujít tradiční komentované prohlídky bývalých klášterních zahrad minoritů, které proběhnou v rámci celostátní akce „Víkend otevřených zahrad 2018“ s fundovaným výkladem odborného pracovníka NPÚ Ing. Jiřího Olšana o historii i současnosti klášterních zahrad. Jiří Olšan je spoluautorem stávajícího řešení obnovy historické klášterní zahrady bývalého kláštera minoritů (dnes Rytířského řádu Křižovníků s červenou hvězdou).
10.30 a 11.30 hod, délka prohlídky 45 minut, Klášterní zahrada – Tramín
Vstup zdarma, kapacita 30 osob, možnost rezervace v Návštěvnickém centru

RADMILA MALINOVSKÁ: BYLINKOVÝ WORKSHOP A PŘEDNÁŠKA V KLÁŠTERNÍ ZAHRADĚ
Zahrada a bylinky: Zajímají Vás bylinky, které se pěstují v Klášterní zahradě? V přednášce Radmily Malinovské se mimo jiné dozvíte, které bylinky se mohou pěstovat v kombinaci se zahradními plodinami a květinami. Součástí přednášky bude workshop, kde si budete moci vyrobit vlastní přírodní repelent a mastičku šitou na míru přesně pro Vás.
14.00-17.00 hod, Velký sál, součástí programu je návštěva Klášterní zahrady
Kapacita 20 osob, vstup 390 Kč/osoba, nutná rezervace do 5. 6. 2019

LETNÍ KINO V KLÁŠTERNÍ ZAHRADĚ: „CESTA DO PRAVĚKU“
Zažijte premiéru malého letního kina v Klášterní zahradě spojenou s doprovodným programem! Vedle promítání se můžete těšit také na malé večerní občerstvení. Sezení připraveno na lavicích i trávě, deky a piknikové koše s sebou!
Legendární vyprávění o partě kluků, kteří se pomocí úžasných pratriků dostanou do doby dinosaurů. Československo, 1955, 93 minut, režie: Karel Zeman
21.00 hod, 100 Kč, Klášterní zahrada, vstup z Tramínu 100 Kč/ osoba, neomezená kapacita, možnost rezervace v Návštěvnickém centru
Letní kino probíhá za spolupráce Filmového klubu Český Krumlov a SUPŠ sv. Anežky České v Českém Krumlově.

9. 6.
IVANA BERÁNKOVÁ: JÓGA V KLÁŠTERNÍ ZAHRADĚ
Nenechte si ujít první letošní jógu v Klášterní zahradě pod vedením Ivany Beránkové z Rehabilitačního a regeneračního centra v Borovanech. Vychutnejte si nedělní klid klášterní zahrady a načerpejte novou energii. Jógové podložky s sebou!
9.00 hod, Klášterní zahrada, vstup z Tramínu, 60 minut
100 Kč/osoba, neomezená kapacita, možnost rezervace v Návštěvnickém centruVíkend otevřených zahrad: www.vikendotevrenychzahrad.cz 2012-17 © Všechna práva vyhrazena.
webdesign by SYNAPSE5.COM