12.-13. června 2021

Zahrada prozatím není přihlášena.

Kláštery Český Krumlov - Klášterní zahrady bývalého kláštera minoritů

otevřeno po celý rok

Otevřeno během víkendu otevřených zahrad:
sobota:
10.00 -18.00, 21.30-23.00
neděle:
10.00 -18.00

Dopravní spojení:
autobus, vlak, individuálně, areál klášterů je v blízkosti parkoviště P2


Další informace:
vhodné pro vozíčkáře
vhodné s dětmi
občerstvení
lokalita:
Český Krumlov, Jihočeský kraj, Česká republika
typ objektu:
farní, klášterní zahrada
adresa:
Klášterní dvůr 97, 381 01 Český Krumlov
kontaktní osoba:
Ing. Kateřina Slavíková
e-mail:
oficiální web:

Popis

Zahrady minoritského kláštera jsou nejstaršími dochovanými zahradami v Českém Krumlově. Nedlouho po založení kláštera v roce 1350 minorité zřídili konventní zahradu a zelinářskou zahradu. Na vstupním nádvoří kláštera, nazývaném Tramín, se nacházel hřbitov řeholníků upravený jako ovocný sad. V polovině 18. století postavili v konventní zahradě kuželnu, jejíž pavilon se dochoval do současnosti. Od začátku 19. století byla konventní zahrada pronajímána českokrumlovským měšťanům. Po 1. světové válce minorité nechali zahradnicky upravit místo bývalého hřbitova na nádvoří Tramín. V roce 1950 byli minorité z kláštera vyhnáni a celý areál začal pustnout. Z bývalých klášterních zahrad se stala zahrádkářská kolonie. Po roce 2000 byly stavby kláštera v dezolátním stavu. Město Český Krumlov si klášterní areál pronajalo od jeho nového majitele Rytířského řádu Křižovníků s červenou hvězdou, a začalo připravovat celkovou obnovu. Proměna klášterních zahrad minoritského kláštera byla vedena především snahou zpřístupnit je veřejnosti. Kromě mimořádného stáří spočívá hodnota těchto zahrad ve staleté tradici zahradnického pěstování léčivých a užitkových rostlin, vinné révy, ovocných stromů a zeleniny. Dalším motivem proměny zahrad proto byl záměr prezentovat bohatství zahradnické tradice klášterních zahrad. Klášterní zahrady se po proměně dokončené v roce 2015 otevřely veřejnosti. Nalézají se v centru města, a přesto nabízí kultivované a poklidné prostředí k odpočinku. Sbírka rostlin v zahradě je využívána pro edukační programy. Zahrady po dokončené proměně mají potenciál, aby se mohly stát nejen oblíbeným cílem návštěvníků, ale také místem setkávání stálých obyvatel města.

Doprovodné akce

sobota a neděle - vinice v Českém Krumlově - ochutnávka vín a vyprávění o historii pěstování vína v Českém Krumlově, hry v klášterní zahradě, komentované prohlídky
sobota - hmyzí hotel, 21.30 - 23.00 premiéra představení Tajemná stezka klášterní zahradou,Víkend otevřených zahrad: www.vikendotevrenychzahrad.cz 2012-17 © Všechna práva vyhrazena.
webdesign by SYNAPSE5.COM