12.-13. června 2021

Státní zámek Slatiňany

otevřeno po celý rok

Otevřeno během víkendu otevřených zahrad:
neděle:
9:00 - 15:00

Dopravní spojení:
autem - parkování na placeném parkovišti V Kaštance nebo T.G.Masaryka, autobusem zastávka Slatiňany-hřebčín nebo Slatiňany-střed


Další informace:
vhodné pro vozíčkáře
vhodné s dětmi
WC
lokalita:
Slatiňany, Pardubický kraj, Česká republika
typ objektu:
historický park
adresa:
Zámecký park 1, 538 21 Slatiňany
kontaktní osoba:
Ing. Jaroslav Bušta - vedoucí správy památkového objektu (kastelán)
e-mail:
oficiální web:

Popis

První krajinářské úpravy okolí zámku proběhly v závěru 18. století, kdy Karel kníže z Auerspergu (1750-1822) založil přibližně desetihektarový park na místě zbouraného hospodářského dvora jižně od zámku. Jeho prasynovec Vincenc Karel kníže z Auerspergu (1812-1867) po návratu z Anglie, kde byl okouzlen tamní krajinou a šlechtickými sídly, prováděl v polovině 19. století další úpravy. Park byl zvětšen na 26 hektarů a napojen na oboru doplněnou o řadu drobných staveb – Švýcárnu – okrasný statek s krávami a ovcemi, Tyrolský dům, střelnici, rozhledny – Vilemíninu, Na Chlumu, na Jelení hlavě. Bezesporu nejzajímavější stavba vznikla bezprostředně u zámku v zahradě, a to dětské hospodářství, které v minulosti sloužilo k výchově šlechtických dětí. Děti si zde hravou formou vštěpovaly základy hospodaření, obdělávání záhonů, chov drůbeže, psaní dopisů či vaření. Konec 19. století přinesl další úpravy – vzniklo jezírko s lekníny, tenisový kurt, altány, kaplička a areál byl oplocen a vybaven vodovodem. Kníže František Josef z Auerspergu (1856-1938) velmi dbal na sbírkovou bohatost dřevin, proto slatiňanská zahrada a park patří mezi dendrologicky nejbohatší ve východních Čechách. Z jehličnanů jsou hojně zastoupeny cypříšky, zeravy, zajímavé jsou kryptoméria japonská, cedr atlasský a mnoho dalších. Z listnatých stromů v parku najdeme celou řadu buků (Fagus sylvatica ´Asplenifolia´, ´Atropunicea´, ´Pendula´). K dalším zajímavým exemplářům můžeme zařadit jerlín japonský, jinan dvoulaločný, šácholan přišpičatělý, katalpu trubačovitou, parocii perskou či liliovník tulipánokvětý a další. Díky investicím v posledních letech byla obnovena kompletní cestní síť, jezírko, všechny stavby, vysazeny nové stromy, keře a obnoveny i záhony a skupiny keřů.

Doprovodné akce

Letošní Víkend otevřených zahrad v zámeckém areálu Slatiňany se koná v neděli 13. června a nabídne šest komentovaných prohlídek, program pro děti o pěti aktivitách a v neposlední řadě návštěvníky zavede i do běžně nepřístupných míst.

Pracovníci správy státního zámku ve Slatiňanech spolu s odborníky z pardubického pracoviště Národního památkového ústavu připravili originální program určený pro návštěvníky ve věku 0-110 let. Mimo zámeckého parku a zahrady bude možné navštívit také běžně nepřístupnou zásobní zahradu a skleníky, které svému účelu nepřetržitě slouží již bezmála dvě staletí.

Program v nedělním dopoledni od 9:00 do 12:00 hodin je určen převážně pro rodiny s dětmi a odehrávat se bude na nádvoří zámku, kde si bude možné vytvořit 3D model zámeckého parku či autorský návrh této národní kulturní památky. V 9:30 a 11:00 budou probíhat komentované prohlídky určené především pro dětské návštěvníky, vítán je samozřejmě také doprovod. Prohlídkami vás provede náš kolega, specialista na památky zahradního umění NPÚ, a zábavnou formou představí to nejzajímavější ze slatiňanské zámecké zahrady.

Pro dospělé jsou připraveny komentované prohlídky o historii a rekonstrukci zahrady vedené kastelánem zámku v 10:00 a 14:00 hodin.

Zcela výjimečně bude volně přístupná zásobní zahrada se skleníky, a to od 10:00 do 15:00 hodin. V rámci komentovaných prohlídek ve 13:00 a 15:00 hodin se bude možné seznámit s jejím posláním, historií a současným využitím. Zásobní zahradou vás provede vedoucí údržby zámeckého parku a představí také techniku na jeho údržbu.

Komentované prohlídky budou začínat před zahradním průčelím zámku a před pokladnou zámku pro návštěvu zásobní zahrady. Vstupné do zahrady je 30 Kč.Víkend otevřených zahrad: www.vikendotevrenychzahrad.cz 2012-17 © Všechna práva vyhrazena.
webdesign by SYNAPSE5.COM