12.-13. června 2021

Zámecká zahrada Chrast

otevřeno po celý rok

Otevřeno během víkendu otevřených zahrad:
sobota:
11:00-12:00

Dopravní spojení:
Vlakem - trať Havlíčkův Brod - Pardubice.


Další informace:
parkoviště pro auta
vhodné s dětmi
lokalita:
Chrast, Pardubický kraj, Česká republika
typ objektu:
historická zahrada
adresa:
Náměstí 1
kontaktní osoba:
MIchal Voráč; DiS
e-mail:
oficiální web:

Popis

Zámecká zahrada (především parter a jeho nejbližší okolí) je významnou a nejlépe dochovanou ukázkou tvorby pražského zahradního architekta Františka Thomayera. Zámek v Chrasti sloužil do první dekády 18. století (kdy došlo k vystavění Biskupského paláce v Hradci Králové) jako sídlo Biskupství královéhradeckého. Hlavní vztah, který byl vlastně podmínkou pro vznik zahrady je vztah zahrady a budov zámku - napojení na vchod kaple a pokračování hlavní osy ve směru lipové aleje (Velká Lipka) a kapličky sv. Jana Nepomuckého. Za kapličkou se nachází přírodní stráň s lesoparkem (dříve zde byl areál přírodního divadla). Dále pak kostel sv. Markéty v místech, kde až do 15. století stával klášter benediktinů. Ten je proslaven hlavně největší ručně psanou knihou CODEX GIGAS, známou také jako "Ďáblova bible". Sraz zájemců o komentovanou prohlídku je v 11:00 nad nově zrekonstruovanými zámeckými schody. Více viz doprovodný program.

Doprovodné akce

V sobotu 6. června proběhne od 10 hodin slavnostní otevření schodů s malým hudebním vystoupením. V 11:00 hodin bude následovat komentovaná prohlídka zámecké zahrady, kterou povede specialista na památky zahradního umění odborník z Národního památkového ústavu Pardubice Ing. Bc. Aleš Papáček.
Doprovodný dětský program (pouze v době prohlídky od 11:00 hodin) - "Návrh obnovy zámeckého parku v Chrasti", resp. "3D model zámeckého parku Chrast" nebo-li lepení jednotlivých vegetačních a technických prvků do papírového půdorysu parku se zámkem v pozadí připravili pracovníci NPÚ Pardubice.Víkend otevřených zahrad: www.vikendotevrenychzahrad.cz 2012-17 © Všechna práva vyhrazena.
webdesign by SYNAPSE5.COM