12.-13. června 2021

Státní zámek Stekník

otevřeno pouze v sezóně

Otevřeno během víkendu otevřených zahrad:
sobota:
10-16,45
neděle:
10-16,45

Dopravní spojení:
cesta vlakem: stanice Lišany u Žatce, nebo Dolejší Hůrky - pěšky procházkou směr Hradiště asi 2 km a 1km z Hradiště do Stekníka směr Žatec cesta autobusem: přímý spoj z Loun i Žatce cesta autem: 6 km od Žatce směr Louny /silnice 1. třídyč. 225/ 8 km od


Další informace:
parkoviště pro auta
vstup se psem
vhodné s dětmi
WC
občerstvení
obchod
lokalita:
Žatec, Ústecký kraj, Česká republika
typ objektu:
historická zahrada
adresa:
Stekník 1, Žatec 438 01
kontaktní osoba:
Mgr. Jana Zajíčková
e-mail:
oficiální web:

Popis

Italská terasovitá zahrada zámku Stekník Zámecká zahrada patří k jedněm z mála zachovalým italským zahradám u nás v Čechách. Nechal ji vybudovat hrabě Jan František Kulhánek z Klaudensteina a to pro svou budoucí ženu hraběnku Marii Franciscu z Hohenembs. Zahrada vznikla terenní úpravou jižního a jihozápadního svahu pod zámkem, stalo se tak kolem roku 1765 -1770, kdy došlo k velkolepé přestavbě nejen zámku samotného, ale celého jeho okolí. Základem zámecké zahrady je ústřední osa, tvořená hlavní cestou, směřovanou na střed zahradního průčelí. Zahrada položená na této ose probíhá v různých úrovních terénu, vyrovnávací terasy pak zpevňují zídky se širokými schodišti. Hlavní funkcí zahrady bylo vpodstatě rozšířit obytnou plochu zámku, byla tedy především zahradou okrasnou a odpočinkovou. Italská zahrada byla často zakládána na nepříliš velké ploše s poměrně hojnými kratochvilnými stavbami – terasy s umělou i uměleckou výzdobou, gloriety, salla tereny a další umělá i umělecká díla určovaly její výsledný vzhled. Živé rostliny nehrály v italské zahradě tolik významnou roli, i když byli pochopitelně také nezbytné. Cenila se však více jejich přirozená podoba hlavně v dálkových průhledech. Boční partery často zdobily střihem tvarované stále zelené keře, brodérie a později treláže s popínavými rostlinami. Na schodištích bývaly umístěny nádoby s cizokrajnými keři. V naší zahradě, kromě výše zmíněných charakteristik, najdete různá intimní zákoutí, odpočinkové vedlejší terasy( což s sebou jistě přineslo zjemnělé období rokoka).

Doprovodné akce

Prohlídky rozkvetlých zámeckých zahrad, pro objednané skupiny s výkladem o italské terasovité zahradě. *

Vůně, krása, tradice, historie, ale také setkávání a trendy jsou slova popisující Víkend otevřených zahrad, který se letos uskuteční ve dnech 8. a 9. června 2019. Víkend otevřených zahrad se zrodil ve Velké Británii (Open Garden & Squares Weekend). Zámek Stekník se k této akci připojuje a tímto Vás srdečně zve na prohlídku italských terasovitých zahrad s kvetoucími popínavými růžemi.Víkend otevřených zahrad: www.vikendotevrenychzahrad.cz 2012-17 © Všechna práva vyhrazena.
webdesign by SYNAPSE5.COM