Používáním tohoto webu souhlasíte s tím, že k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a cílení reklam používají soubory cookie. Více informací

8.-9. června 2019

Víkend otevřených zahrad 2019

 

TISKOVÁ ZPRÁVA

 

Průvodcem parkem, o.s. ve spolupráci se Společností pro zahradní a krajinářskou tvorbu, o.s. a Národním památkovým ústavem opět připravili již X. ročník Víkendu otevřených zahrad ve dnech 8.-9.6.2019.

Tato událost, která vznikla v roce 1998 ve Velké Británii (Open Garden & Squares Weekend), probíhá vždy během druhého červnového víkendu. Otevírá běžně nepřístupné zahrady a těm ostatním dává novou dimenzi poznání a netradičních zážitků. Projekt nabírá na ohlasu a tradici v celé Evropě a stává se jedním z hlavních článků šíření osvěty o klenotech zahradního umění. V České republice se do Víkendu otevřených zahrad zapojují jak běžně nepřístupné zahrady, tak i parky a veřejná prostranství, ve kterých se v průběhu dvou dní snažíme přiblížit veřejnosti jiným zajímavým způsobem zahrady. Prostřednictvím průvodcovaného programu, jehož hlavním úkolem je oživit zájem lidí o tyto plochy, které jsou primárně pro veřejnost určené. Obvyklou formou jsou komentované prohlídky doplněné dalším kulturním programem. Letošního ročníku se zúčastní mnoho zahrad po celé České republice.

 

Výběr z programů

Národní památkový ústav se zúčastní s řadou svých objektů. Tradičně můžete navštívit Květnou a Podzámeckou zahradu v Kroměříži. V Akademické zahradě Mendelovy univerzity v Lednici budou probíhat prohlídky Témetických zahrad - Labyrint přírody a ráj zahrad. Komentovaná prohlídka proběhne v Buchlovickém zámeckém parku nebo zahradách hospitálu Kuks. Zajímavý jistě bude i program na nově obnoveném zámku Mitrowicz nebo v zahradách Trojského zámku. Zúčastní se i mnoho městských parků, soukromých zahrad nebo zahrad ekologicky zaměřených. Ve starých i nově přihlášených parcích a zahradách na Vás čeká bohatý program.

 

Přírodní zahrady, o.s. na Vysočině představí ekologický způsob zahradničení ve svých ukázkových zahradách, které můžete navštívit a v rodinném prostředí s majiteli probrat jejich zkušenosti s ekologickým způsobem péče o zahradu. V Jihomoravském kraji můžete mimo jiné navštívit Bylinkovou zahradu ve Valticích.

 

Více informací na www.vikendotevrenychzahrad.cz

 

Ing. Přemysl Krejčiřík, Ph.D.

garant akce

+420604834527

Víkend otevřených zahrad
www.vikendotevrenychzahrad.cz 2012-17 © Všechna práva vyhrazena.
Víkend otevřených zahrad najdete také na FACEBOOKU
webdesign by SYNAPSE5.COM